Nedá mi to sem nedat kousek článku z MUNI (informační plátek Masarykovi univerzity) o tom jak se vyvíjí takový informační systém. Podobnost se signály.cz čistě náhodná;-)


Redakce: Jak se takový systém, jako je IS, vyvíjí?

M. Brandejs: Vývoj informačního systému je postupný proces s různými fázemi. Na počátku je osvícený management, který se rozhodne zavést systém ve své firmě či škole. Pracovníci se brání. Mají strach, že jim systém přidá práci, že budou muset změnit svoje návyky nebo že se stanou nadbytečnými pro svoji firmu či školu. Management musí být pevný a musí vytrvat. Odpor může být skutečně houževnatý.

Ve druhé fázi je systém zaváděn. Pracovníci jsou nadšení z informačních technologií. Objevují nové hračky, které je baví. Změna jim přináší pozitiva. Zjišťují, že toho zvládnou udělat více a že mají čas i na jiné věci. Práce s počítačem jim přijde zábavná. Mají pocit, že odteď bude vše skvělé.

A pak přichází třetí fáze, která přináší rozčarování jak uživatelů, tak i vývojářů a provozovatelů systémů. Uživatelé zjišťují, že by chtěli ještě to či ono. S jídlem roste chuť. Proud podnětů a připomínek se stává nezpracovatelným. Vývojáři přestávají stíhat připomínky a podněty zpracovávat. Rostou počty vývojářů, servisních a konzultačních pracovníků. Uživatelé začínají být frustrováni z toho, že jejich podnětům a připomínkám není beze zbytku vyhověno. Vývojáři jsou frustrováni z nekončícího proudu připomínek a nekončící práce. Masarykova univerzita je – teď nevím jestli bohužel nebo bohudík – už ve třetí fázi.

 Celý článek najdete v lednovém MUNI (PDF)

PS: Projekt signály.cz není informační systémem, ale má některé společné prvky. Zvlášť při čtení o třetí fázi se mi vybavovalo něco velice blízkého...